Prof. Dr. Bülent Berker - Kadın Hastalıkları, Jinekolojik Cerrahi, Doğum, Kısırlık ve Tüp Bebek Uzmanı - f4b6dca0e2911082f0eb6e1df1a0e11d L

Hamilelik döneminin genellikle ilk aylarında kendisini oldukça gösteren mide bulantıları anne adaylarının bir süre sonra korkulu rüyaları olabilmektedir. Hamile hanımların %80’inde görülen mide bulantısı normal insanların mide bulantısı şikayetlerine göre daha kısa sürede son bulmaktadır ancak genellikle kusma ile sonuçlanmaktadır. Gebelikte mide bulantısının en önemli sebebi hormonal değişimlerdir.

Hamilelik döneminde mide bulantısı belirli sıklıklarda ve zamanlarda gayet normal karşılanmaktadır. Fakat bazı durumlarda normal olmayan mide bulantıları da yaşayabilirsiniz. Örneğin mide bulantısına sebebiyet veren üşütme, gribal enfeksiyon, ishal gibi rahatsızlıklara yakalandığınızda mide bulantısı şikayetleri yaşayabilirsiniz.

Hamilelik döneminde mide bulantısı genellikle kendisini ilk aydan itibaren gösterir ve 6 ile 8. haftalarda en şiddetli haline ulaşır. Hamilelik döneminin 8 ile 12. haftalarında ise mide bulantısı şikayetleri hafiflemeye, azalmaya başlar. Hamile bayanların çok az bir kısmında mide bulantısı gebelik boyunca sürebilir.

Gebelik TakibiGebelikte Hastalıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktora Sor